Výlet do dobré praxe, Praha, 25. 5. 2023

Konference Výlet do dobré praxe nabízí prostor všem vzdělavatelům budoucích učitelů, aby sdíleli svoji praxi, diskutovali o podobě přípravy učitelů a vzájemně se obohacovali o svoje know how. Věříme, že kolegialita a vzájemná inspiraci mezi katedrami i fakultami nám umožňují dělat naši práci lépe a připravovat pro Česko lepší učitele. 

Konference se koná ve spolupráci Otevřena a Katedry psychologie PedF UK.

O konferenci

Základem programu konference jsou workshopy modelované vysokoškolské výuky. Kromě nich se seznámíte s inovacemi, které probíhají na pedagogických fakultách a budete mít možnost zažít jejich praktickou ochutnávku. Konference nabídne také dostatek prostoru pro networking a diskuze o přípravě budoucích učitelů napříč fakultami.

Na základě shody všech fakult o potřebě reformy vzdělávání budoucích učitelů je jasné, že se má vzdělávání budoucích učitelů měnit. Pojďme si vzájemně poradit, jak na to.

Našim cílem je především překonat formát frontálních přednášek a umožnit vzdělavatelům nahlížet do kuchyně svým kolegům, kteří si připravili ukázky ze své výuky budoucích učitelů. Obsah modelované výuky je připraven tak, aby nabízel inspiraci bez ohledu na vaši odbornost a aby si z ní každý vzdělavatel mohl odnést nápady do své vlastní praxe. Na akci bude možné vybrat si v rámci dvou bloků modelované výuky celkem ze šesti workshopů a dozvědět se více o jedné ze dvou inovací v učitelské přípravě. V rámci každého z nabízených programů budete mít možnost:

  • Zažít výuku vystupujícího vzdělavatele na vlastní kůži.
  • Dozvědět se kontext takto postavené výuky či příběh vzniku konkrétní inovace.
  • Diskutovat s kolegy o překážkách, které museli překonat, a také o přenositelnosti do vaší praxe.

Kromě oficiálního programu bude dostatek prostoru pro oddech a neformální diskuzi. Po celou dobu akce bude pro účastníky zajištěno drobné občerstvení.

Základní informace

Datum: 25. května 2023, 9:30-17:00
Místo: Pedagogická fakulta UK, budova Myslíkova 208/7
Konferenční poplatek: 500,-

UPOZORNĚNÍ: Počet míst je omezen.

Vystupující

DOPOLEDNÍ BLOK WORKSHOPŮ (10:00-11:45)

Barbara Pospíšilová (PdF UHK)
Vyjasňujeme si kritéria úspěchu ke zkoušce 

V ukázce z výuky i následné diskusi si budeme klást otázku, jaké kroky by bylo možné udělat k zapojení formativního přístupu do závěrečné zkoušky z předmětu. V roli studentů budeme modelovat práci s kritérii ke zkoušce a vyzkoušíme si jejich následné využití. V reflexi se zaměříme na výhody a úskalí využití kriteriálního rámce ke zkoušení a budeme sdílet další možnosti. 

Gregor Ross Maxwell (The Arctic University of Norway)
Inclusive attitudes amongst trainee and newly qualified teachers in Northern Norway – Norská zkušenost z inovace v přípravě budoucích učitelů se zaměřením na inkluzi a propojení výzkumných dat se školní realitou (Workshop v angličtině)

Experiences from the new Norwegian integrated five-year primary and lower secondary school teacher-education where teachers now graduate with increased subject-specific and research-based knowledge. Newly qualified teachers (NQTs) in Norway should now be able to adapt teaching to individual students and integrate special education approaches. Presenting data from ongoing research, the presentation will explore how the Norwegian NQTs transform their specialised knowledge into adaptive education within a system still adjusting to research-rich school environments.

PŘIBĚH INOVACE (13:15-14:15)

Jana Poche Kargerová a Petra Vallin (PedF UK)
Využití portfolií v přípravě budoucích učitelů

Cílem workshopu je sdílet s účastníky, jak strukturujeme a vyučujeme semináře zaměřené na tvorbu pedagogicko-psychologického portfolia v přípravě budoucích učitelů 1. stupně ZŠ.

Účastníci se nejprve seznámí s pojetím portfolia na Katedře preprimární a primární pedagogiky na PedF UK, poté budeme sdílet ukázku semináře, která se věnuje samotnému smyslu portfolia, včetně toho jak jej vidí studenti 2. a 4. ročníku. Příspěvek může sloužit jako inspirace vysokoškolským kolegům a případně provázejícím učitelům, díky které budou schopni pomoci studentům si uvědomit význam portfolia a hledat argumenty pro jeho zavádění.

ODPOLEDNÍ BLOK WORKSHOPŮ (14:45-16:30)

Jana Kočí (PedF UK)
Interaktivní výuka na téma „Pozitivní emoce jako nástroj budování
well-beingu vysokoškolských studentů“, aneb jak udržet studenty aktivní?

Podpora well-beingu našich studentů se stává přirozenou součástí terciálního vzdělávání. V rámci workshopu se společně podíváme na to, jakou roli při budování duševní pohody sehrávají pozitivní emoce, ale pozornost také pověnujeme různým aktivizačním metodám, které nám pomohou udržet studenty v průběhu výuky činné. Představíme si techniky od hlasování přes telefon po vyplňování sebereflexe, praktické nacvičovaní či diskutování, které využijete ve své výuce bez ohledu na to, jaké téma toužíte předávat.

Barbora Lanková (PedF UJEP)
Metoda badatelské výuky v přípravě budoucích učitelů

Workshop je zaměřen na možné využití prvků badatelsky orientované výuky při přípravě budoucích učitelů s důrazem na jejich praktickou aplikaci. Připojte se k nám a zapojte se do diskuze a návrhů metod, které pomohou budoucím učitelům rozvíjet badatelský přístup ve svých třídách. Společně budeme prozkoumávat, jakými způsoby mohou badatelské prvky obohatit vzdělávací proces, a jak mohou přispět k efektivnímu učení studentů. Těšíme se na inspirativní výměnu nápadů, které budeme moci následně využít v praxi.

UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nižšímu počtu zájemců o květnový Výlet do dobré praxe jsme museli s ohledem na dosažitelnost cílů celé akce zmenšit počet nabízených programů. V každém časovém bloku jsme proto škrtli jeden program. Mrzí nás, že jsme museli některé vystupující pro tentokrát odvolat. Jejich přístup nadále považujeme za inspirativní a hodný sdílení. Setkáte se proto s nimi na některé z našich budoucích akcí v příštím akademickém roce. Jedná se o následující:

Milan Hes (FF UJEP)
Metafora stromu v oborové didaktice společenskovědních předmětů

Karolina Duschinská (PedF UK)
Inovace konceptu seminářů obecné didaktiky

Akce se koná v rámci projektu Bezpečí otevřeno – Norské inspirace. Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Kontakt

Marek Boček
tel. č.: 725 985 117
e-mail: marek.bocek@otevreno.org

Simona Kubátová
tel. č.: 777 483 876
e-mail: simona.kubatova@otevreno.org