Vzdělavatelé sobě, Brno, 14. 9. 2023

Akce Vzdělavatelé sobě nabízí prostor všem vzdělavatelům budoucích učitelů, aby sdíleli svoji praxi, diskutovali o podobě přípravy učitelů a vzájemně se obohacovali o svoje know how. Věříme, že kolegialita a vzájemná inspiraci mezi katedrami i fakultami nám umožňují dělat naši práci lépe a připravovat pro Česko lepší učitele. 

Akce se koná ve spolupráci s Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity a pod záštitou proděkanky Zuzany Šalamounové.

Základní informace

Termín: 14. září 2023
Místo: Filozofická fakulta MUNI (Arne Nováka 1,  602 00 Brno, učebna B43)
Pro koho: Vzdělavatelé budoucích učitelů
Cena: Zdarma

Harmonogram

13:00–⁠13:15 Zahájení akce
13:15–⁠15:00 Workshop modelované výuky (Milan Hes, UJEP – Metafora stromu v didaktice společenskovědních předmětů)
15:00–⁠15:30 Coffee break
15:30–⁠17:00 Workshop s Merete Saus (Department of Education, Arctic University of Norway, Tromsø)
17:00–⁠17:30 Společné zakončení akce a networking

Lze přijít pouze na část programu.

Workshop modelované výuky je připraven tak, aby nabízel inspiraci bez ohledu na vaši odbornost a aby si z ní každý vzdělavatel mohl odnést nápady do své vlastní praxe. Budete mít možnost:

  • Zažít výuku vystupujícího vzdělavatele na vlastní kůži.
  • Dozvědět se kontext takto postavené výuky či příběh vzniku konkrétní inovace.
  • Diskutovat s kolegy o překážkách, které museli překonat, a také o přenositelnosti do vaší praxe.

Workshop s hostující norskou vzdělavatelkou bude veden prostřednictvím videokonference. Zároveň se počítá s fyzickou přítomností účastníků, kdy lektorské vstupy (lekce je vedena v angličtině) doplňuje individuální práce účastníků a především práce ve skupinách (materiály a komunikace ve skupinách v češtině).

Na základě shody všech fakult o potřebě reformy vzdělávání budoucích učitelů je jasné, že se má vzdělávání budoucích učitelů měnit. Pojďme si vzájemně poradit, jak na to.

Anotace

Workshop Metafora stromu v oborové didaktice společenskovědních předmětů

Milan Hes se jako didaktik dějepisu (KHI FF UJEP) zabývá především vzájemným vztahem fenoménů dějin a paměti, didaktickými aspekty oral history, teoretickými otázkami školních historických pramenů a jejich metodickou aplikací ve výuce dějepisu. Badatelsky se také věnuje regionálním dějinám Kladenska a Slánska v 19. a 20. století. Od roku 1999 vyučuje na gymnáziu Budějovická v Praze 4 dějepis, společenské vědy a výchovu k občanství.

Model metafory stromu lze aplikovat na každý vzdělávací předmět.  Jedná se o vymezení  klíčových (reálných) předpokladů výuky. Metafora stromu by mohla být názornou oporou přípravy budoucích a začínajících učitelů. Metafora se také snaží hledat odpověď na otázku, na co dávat ve výuce důraz. A rovnou také odpovídá: Důraz musí být kladen na živý a žitý vztah. Jak na to, o tom už více na workshopu samotném.

Workshop Jak rozvíjet wellbeing na školách po norském vzoru

Merete Saus se jako vědkyně a vzdělavatelka na Department of Education na Arctic University of Norway v norském Tromsø věnuje tématu psychického zdraví ve škole, jeho prevenci a rizikovým faktorům. Zkoumá systematickou práci škol v tématu psychického zdraví u žáků i učitelů. 

Ve workshopu se krom jiného dotkneme tématu nového mezioborového předmětu zaváděného do norského státního kurikula. Obsahem předmětu je právě wellbeing v kontextu péče o své fyzické i psychické zdraví, pohodu a spokojenost a jeho cílem má být vybavit žáky celoživotně rozvíjenými kompetencemi s wellbeingem spojenými. Workshop bude veden v angličtině. 

Akce se koná v rámci projektu Bezpečí otevřeno – Norské inspirace. Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.